Żaluzje a ochrona przed warunkami atmosferycznymi
Jaką funkcję pełnią żaluzje?
Skupmy się na żaluzjach zewnętrznych, zwanych fasadowymi. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem i nadmierną temperaturą w mieszkaniu, ale także innymi warunkami atmosferycznymi takimi jak wiatr czy opady deszczu. Zimą zapewniają także izolację, przez co można zaoszczędzić na ogrzewaniu. W takich przypadkach są nieco mniej skuteczne niż rolety, ale mają też dużo plusów. Zasłonięta roleta nie zapewni nam widok na zewnątrz w upalny dzień – żaluzja owszem i to przy zachowaniu odpowiedniej ilości cienia, która można regulować. Jak jesteśmy już przy regulacji istnieją ich dwa typy – regulowane ręcznie (tradycyjnie) poprzez linkę i te sterowane elektrycznie.
Coraz częściej klienci decydują się na takie żaluzje nie tylko ze względu na ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale także dlatego, że pasują do ich nowoczesnych domów. Praktycznie każdą taką roletę można podnieść maksymalnie wysoko i wtedy staje się praktycznie niewidoczna. Materiałem użytym do produkcji takich żaluzji jest przeważnie lekki aluminium, choć znajdziemy także żaluzje drewniane. Te drugie bywają droższe, ponieważ drewno jest materiałem ekologicznym, w przeciwieństwie do aluminium. W nowoczesnych domach, zwłaszcza w bogatych dzielnicach dużych miast i w niebezpiecznych miejscach takie rolety często też pełnią funkcję antywłamaniową.
Oczywiście nie stanowią bariery, której nie da się sforsować, ale na pewno z powodzeniem utrudniają włamanie do domu, czy mieszkania. Żaluzje fasadowe coraz częściej można zauważyć także w blokach mieszkalnych i to na każdym piętrze, nie tylko w miastach, ale też wsi. Coraz więcej ludzi docenia takie rozwiązania i uznaje je za inwestycję na długie lata.
Warto posiadać żaluzje chociażby dlatego, że jak wyżej wspomniano:
– chronią przed warunkami atmosferycznymi;
– pełnią rolę izolacji
– latem jest chłodniej, zimą możemy utrzymać więcej ciepła w mieszkaniu;
– utrudniają włamania;
– chronią okna;
– podwyższają wartość mieszkania;
– mogą pełnić funkcję dekoracyjną, a także kiedy to potrzebne mogą być praktycznie niewidoczne;